Connect with us

Güncel Haberler

Rusya’ya ait savaş gemileri, Cezayir limanına yanaştı

Published

on

Rusya’nın Karadeniz’deki donanmasından 2 adet savaş gemisi, iki ülke arasındaki askeri iş birliğini geliştirme amacıyla Cezayir limanına yanaştı.

Cezayir Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu’na ait hidrografik gemisi (KILDIN) ile petrol tanker gemisi (Vice-amiral PAROMOV), Cezayir limanına yanaştı.” ifadesi kullanıldı.

Söz konusu gemilerin iki gün boyunca Cezayir limanında kalacakları belirtilen açıklamada, “İki ordu arasındaki ortak koordinasyonun güçlendirilmesinin yanı sıra, Cezayir donanması ile Rus donanması arasındaki ikili askeri iş birliği ilişkilerini güçlendirmeyi ve deneyim alışverişinde bulunmayı amaçlıyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rus ve Cezayir savaş gemileri geçen Kasım ayında, Akdeniz sularında çeşitli taktik ve önleme tatbikatlarını içeren ortak deniz manevraları gerçekleştirmişti.

Cezayir, Rusya’nın Afrika kıtasındaki en önemli askeri müttefiklerinden biri ve aynı zamanda bölgedeki Rus silahlarının en büyük müşterileri arasında yer alıyor.