Connect with us

Güncel Haberler

Rus Donanması’nın Vasily Bykov adlı savaş gemisi batırıldı

Published

on

Rus Donanması’nın Vasily Bykov adlı gemisinin Ukrayna güçlerinin tuzağa çekip kıyıya yanaştırdıktan sonra roket atışı yapılarak batırıldığı ileri sürüldü.

Odessa Bölgesel Askeri İdaresi Basın Servisi Başkanı Sergey Bratçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Karadeniz kıyısındaki liman kenti Odessa’nın yakınında bir Rus savaş gemisinin vurulduğunu söyledi. Bratçuk, “Bir düşman gemisi daha eksildi” ifadesini kullandı.

Gemi tuzağa çekildi

Odessa yerel medyası ise, konu ile alakalı ilginç iddiaları küpürlerine taşıdı. İddiaya göre Ukrayna donanmasından ufak birkaç bot, Rus savaş gemisini kışkırtarak peşine taktı. Gemi menzile girer girmez çok namlulu roketatarlar ateşlenerek, Odessa açıklarında vuruldu.

İki gün boyunca yandığı ifade edilen geminin, dün itibariyle tamamen battığı kaydedildi.

Bazı analistler, bir savaş gemisinin roketatarlarla batırıldığı hadisesinin araştırılması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu tarihte bir ilk olabilir” dedi.

Rusya tarafından olayla ile ilgili bir açıklama gelmedi.

94 metre uzunluğunda

Toplam 94 metre uzunluğa sahip gemi, yüksek hızı, helikopter pisti ile hem devriyede kullanılırken taşıdığı Kalibr-NK seyir füzeleri ile aynı zamanda Rus Donanması için de Ukrayna Savaşı’nda önemli bir yere sahip.

Geminin diğer silahları arasında 57 mm A-220M topu yer alıyor. Sistemin farklı modelleri zırhlı kara araçlarında da kullanılıyor. Top, seri atışı ile hem denizüstü, hem de hava hedeflerine karşı etkili. Geminin diğer silahları arasında iki adet 14,5 mm ağır makineli top yer alıyor. Ayrı iki adet DP-65 bomba fırlatıcı sistem ile 8 adet personel tarafından kullanılan omuzdan havaya atılan MANPADS sistemi de yer alıyor.