Connect with us

Güncel Haberler

Kaptan Aleyna Yıldız, mürettebatı ile birlikte Ukrayna’da mahsur kaldı

Published

on

Rusya ile Ukrayna arasında 12 gün önce başlayan savaş nedeniyle Derinceli gemi kaptanı Aleyna Yıldız, gemi ve gemideki mürettebatı ile Ukrayna’da bir limanda mahsur kaldı.

Çalıştığı geminin 2. Zabiti Aleyna Yıldız, Türk yetkililerden yardım bekliyor. Ailesi Derince 60 Evler’de yaşayan Aleyna Yıldız, savaşın başından bu yana mahsur kaldıklarını belirterek yardım çağrısında bulundu.

Ukrayna’nın Herson (Kherson) bölgesinde yükünü boşaltarak geri dönmeyi bekleyen bir kuru yük gemisi, savaş başlayınca bulunduğu su kanalının ortasında demir attı.

Kanaldan çıkmak için başvurduklarında “liman ve kanalın kapatıldığı” ve “pilotaj hizmetinin durdurulduğu” bildirilen gemi personeli 12 gündür o kanaldan çıkmayı bekliyor.

Geminin 2. Zabiti Aleyna Almina Yıldız, “24 Şubat günü sabah saatlerinde köprü üstünde vardiyadayken dışarıya baktığımızda yaklaşık 200 metre mesafemizde bulunan sazlık alan üzerinden 60-70 kadar Rus askeri helikopteri geçişini görmem ile bulunduğumuz bölgede savaşın başladığını anladık” dedi.

O zaman savunmasızca kanalın ortasında mahsur kaldıklarının farkına vardıklarını söyleyen Yıldız, kumanya ve su sıkıntısı yaşamaya başladıklarını ifade ederek şunlar söyledi:

“Gemide ne kadar kalacağımız belli değil. Etrafımızda sürekli patlama ve siren sesleri geliyor. Uçaklar geçerken bize kimsenin bir füze atmayacağının garantisi olmadan beklemek dışında bir şey yapamıyoruz. Birkaç gün önce, gece 01:00 sularında liman tarafından çok yakın mesafemize doğru 2 adet füze atıldığını ve yakın bir mesafemizde patladığını gördüm. Bu durum tedirginliğimizi çok daha fazla arttırdı.”

7’si Türk vatandaşı 12 mürettebat

Gemide 7 Türk, 3 Gürcistan ve 2’si ise Azerbaycan vatandaşı olmak üzere 12 mürettebat bulunduğu bilgisini veren Yıldız, “Tahliyemizin gerçekleştirilmesi için tüm yetkili kuruluş ve kişilere başvurduk. Sabırla tahliyemizin gerçekleştirilmesini beklemekteyiz. Yetkililerin gerekli izin ve kolaylıkları sağlayacağını temenni ediyoruz. Ailelerimiz korku içinde bizi bekliyorlar. Umut ediyoruz ki en kısa sürede bakanlık bizleri de buradan tahliye ederek yurda dönmemiz için gerekli çalışmayı gerçekleştirecektir” ifadelerini kullandı.

Başka gemiler de mahsur

Yıldız, bulundukları bölgede 7 ticari geminin olduğunu, bunlardan birinin Türk bayraklı, diğer 3 gemin de yabancı bayrak taşıyan Türk işletmeye ait olduğunu açıkladı.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir