Connect with us

Güncel Haberler

Abdülhamid Han gemisi ilk sondajına başladı

Published

on

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin Yörükler-1 kuyusunda bugün ilk sondajına başladığını belirterek, “Karadeniz’in sevincini bu kez Akdeniz’deki yeni müjdelerle yaşatmaya kararlıyız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han ile ilgili açıklama yaptı.

Geminin ilk sondajına bugün başladığını duyuran Dönmez, “Karadeniz’in sevincini bu kez Akdeniz’deki yeni müjdelerle yaşatmaya kararlıyız. Mühendislerimizin alın teri ve milletimizin duasıyla gemimizin bahtı açık, sondajı bereketli olsun.” dedi.

FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, 9 Ağustos’ta Mersin’in Taşucu Limanı’nda yapılan törenle ilk görev yerine uğurlandı. Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi, Mavi Vatan’da hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

Filonun en güçlüsü olan Abdülhamid Han, sahip olduğu üstün teknoloji ile dünyada da sayılı sondaj gemileri arasında yer alıyor.

238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip ve 112 metre yüksekliğe sahip olan gemi, teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle dikkati çekiyor.

Gemi 12 bin 200 metrede sondaj yapabilme imkânına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca 200 mürettebat kapasiteli 9 katlı gemide helikopter pisti de bulunuyor. Geminin ilk görev yerinin Doğu Akdeniz olması bekleniyor.

7 EKİM’E KADAR DOĞU AKDENİZ’DE

Geminin Doğu Akdeniz’de çalışma yürüteceği alan için yeni NAVTEX ilan edildi.

Alınan bilgilere göre, geminin görevi Doğu Akdeniz’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan alanda 7 Ekim’e kadar sürecek.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir