Connect with us

Güncel Haberler

300 adet DSH roketi, bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek

Published

on

Roketsan firması büyük çaplı bir Denizaltı Savunma Harbi (DSH) roketi teslimatına hazırlanıyor. 300 adet DSH roketi, bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 16 adet TUZLA Sınıfı Karakol Botu’nun, Roketsan üretimi DSH Roketi ile teçhiz edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda Roketsan, ilk kafile DSH Roketi teslimatını daha önce gerçekleştirmiş ve 12 botta kullanıma alınmıştı.

Edinilen bilgiye göre Roketsan, 2’inci kafile kapsamında 300 adet DSH Roketi’ni bu yılın sonuna kadar Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edecek. Bu teslimat ile birlikte kalan 4 adet TUZLA Sınıfı Karakol Botu da DSH Roketi ile donatılmış olacak.

DSH ROKETİ VE ATICI SİSTEMİ

Savunma Sanayist’in haberine göre, Denizaltı Savunma Harbi [DSH] Roketi ve Atıcı Sistemi; su altı hedeflerine karşı geliştirilmiş, 500 – 2.000 m menzil ve 15 – 300 m derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir sistemdir.

Sistem hedeflere tekli veya salvo atış yapabilmekte ve ayarlanabilir tapa özelliği sayesinde roketlerin istenen derinlikte patlaması sağlanmaktadır. Yüksek infilaklı harp başlıklı DSH Roketi, duyarsız mühimmat özelliğine de sahiptir. Atıcı sistemin stabilizasyon, otomatik ve manuel yönlendirme özellikleri bulunmaktadır. Atış Kontrol Sistemi, su üstü platformu tarafından sağlanan seyir ve hedef bilgilerini kullanarak gerekli atış esaslarını hesaplamaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir