Connect with us

Dünya

Tatar: Yeni kuşaklara tarihi anlatmalıyız

Published

on

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Pelin Çift’in sunduğu TRT 1’de yayınlanan “Gündem Ötesi” programına katılarak Kıbrıs konusu ve geçmişte Kıbrıs’ta yaşananlara dair değerlendirmelerde bulundu. Tatar, TRT’nin dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs”a atıfta bulunarak, Kıbrıslı Türklerin mücadele yıllarında zor günler geçirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta mücadele yıllarında binlerce Kıbrıslı Türk’ün mücadele verdiğini ve direndiğini belirterek, Türk ordusunun gelişini beklediklerini anlattı

Cenevre’de gerçekleşecek 5+BM gayrıresmî toplantısında “Davamızı savunacağız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, geçmişten aldığımız dersleri öğrenerek bundan sonra öyle günleri yaşamamak için güvencenin ve Türkiye’nin varlığının bu anlamdaki önemine vurgu yaptı.

“O günleri yaşamış biri olarak, mücadele yıllarında çocukken yaşadığımız korkular içimize işledi. O günleri bilmeyen yeni kuşaklara tarihi anlatmamız gerekir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, dünyada tanınmamış olmanın ve Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların siyasi ve ekonomik sıkıntılara neden olduğunu, ancak esas olanın bir halkın devlet kurduktan sonra devletin bağımsızlığı, yaşatılması ve onurlu bir yaşam sürmek olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken Makarios’un ‘İngiliz’den kurtulmak için bu anlaşmayı imzaladım’ dediğini ve Makarios’un esas hedeflerinin Kıbrıs’taki Türklerini ekstermine etmek ve adayı Yunanistan’a bağlamak olduğunu ve Rumların bu hedeflerine zaman içinde ulaşmayı amaçladıklarını hatırlattı.

TÜRKİYE’NİN GELİŞİYLE KIBRISLI TÜRKLER YENİDEN DOĞDU

Rum tarafında kilise etkisinin ağır bastığını ve Makarios’un düşüncesinin yekpare bir düşünce olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, 15 Temmuz 1974’te Yunan Cuntası darbesi ile Makarios’un zamana yaydığı Kıbrıs Türklerini ortadan kaldırarak adayı Yunanistan’a bağlama hedefini erken bir zamanda gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlattı ve 20 Temmuz tarihinde Türkiye’nin uluslararası bir çerçevede adaya gelişiyle Kıbrıslı Türklerin yeniden doğduğunu ve 74’ten sonra hayat bulduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, “1974’te Türkiye gelmeseydi, burada bir tek Kıbrıslı Türk kalmayacaktı ve Girit’te yapılanların aynısı burada da olacaktı” dedi.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.