Connect with us

Dünya

Svitzer’in “Römorkör hız girişimi” 1.000 ton CO2’yi önleyebilir

Published

on

Şirket Mayıs 2022’de başlattığı çok yönlü karbondan arındırma stratejisini hızlandırdı

A.P. Moller-Maersk’in bir parçası olan römorkör operatörü Svitzer, römorkör ekiplerinden seferberlik ve demobilizasyon sırasında maksimum sekiz deniz mili hızda seyretmelerini isteyen “8’i Hedefle” hız girişiminin 1.000 ton CO2’nin çevreye yayılmasını başarıyla engellediğini duyurdu.

Aim for 8 girişiminin pilot uygulaması 2021 sonlarında Svitzer’in Birleşik Krallık operasyonlarında başladı ve şirketin Mayıs 2022’de başlatılan çok yönlü karbondan arındırma stratejisinin bir parçası.

Açıklandığı gibi, girişim, yakıt ve römorkör tasarımı gibi daha iddialı ve uzun vadeli değişikliklerle birlikte uygulandığında küçük davranış değişikliklerinin küresel filonun CO2 emisyonları üzerinde anında ve ölçülebilir bir etkisi olabileceğini kanıtlıyor.
Svitzer’in 400 gemilik küresel filosu, her yıl 100.000 dizel motorlu araçla aynı emisyonu yayıyor, bu nedenle herhangi bir ani CO2 tasarrufunun büyük bir etkisi olabilir.

Sekiz deniz mili hız hedefi, Svitzer’in bir işe gidip gelirken hareket halindeki römorkör filosunun analizine dayalı olarak seçildi ve ekiplerden şirketin analizinin belirlediği potansiyel yakıt verimliliğinin “tatlı noktasını” elde etmeye çalışmasını istiyor ve teşvik ediyor.

Bir çekme işi sırasında operasyonel olarak daha hassas anlara kıyasla, mobilizasyon ve demobilizasyon sırasında hız optimizasyonu için büyük bir potansiyel vardır. Bunun nedeni, daha az güç talebi ve daha öngörülebilir koşullar olmasıdır. Bazı münferit römorkörler için, seferberlik ve seferberlik sırasında hızı sekiz knot’a çıkarmak, verimliliklerini yaklaşık %20 oranında artırdı.

Svitzer Europe bölgesel COO’su Kasper Karlsen, “Aim for 8 girişimimizin, Birleşik Krallık’ta bir yıldan daha kısa bir pilot uygulamadan sonra 1.000 ton CO2 tasarrufu sağlayan bir dönüm noktasına ulaştığını paylaşmaktan son derece gurur duyuyoruz.” dedi.
“Bu somut etkiyi operasyonlarımıza hiçbir ücret ödemeden ve çalışma şeklimizde çok az kesintiyle, sadece ekiplerimizden küçük bir davranış değişikliği yapmalarını ve çekme işleminden önce ve sonra sekiz deniz milinin altında kalmalarını isteyerek yapabildik. ”

“Bunun, endüstrinin sürdürülebilirlik yolculuğunda basit ayarlamaların yapabileceği etkinin gerçek kanıtı olduğunu düşünüyoruz. Aim for 8’i Svitzer’in küresel operasyonlarında daha yaygın bir şekilde uygulamayı ve karbon emisyonlarımız üzerinde daha da büyük bir etki yaratmayı dört gözle bekliyoruz.”

Birleşik Krallık’taki başarısının ardından, Aim for 8 şimdi Svitzer’in küresel operasyonlarında uygulanacak. Bu, Svitzer’in operasyonlarından kaynaklanan potansiyel CO2 tasarrufunu önemli ölçüde artıracak ve şirketin 2040 yılına kadar karbondan arındırma stratejisine katkıda bulunacaktır.

Hatırlatmak gerekirse, çekme şirketi, şirketin 2040 yılına kadar tamamen karbon nötr olmasını sağlayacak yeni karbondan arındırma stratejisini açıkladı.

Karbonsuzlaştırma stratejisi iki aşamadan oluşur. İlk aşamada Svitzer, 2030 yılına kadar tüm filosunun CO2 yoğunluğunu %50 oranında azaltmayı hedefliyor.
Bu arada Svitzer, kendisini karbonsuz bir geleceğe taşımaya yardımcı olacak römorkör tasarımında ve gelecekteki yakıtlarda ilerleme kaydetmeye devam ediyor.