Connect with us

Deniz Ticareti

Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik teklifi kabul edildi

Published

on

AK Parti’nin hazırladığı 2023 turizm hedeflerine ulaşılmasını sağlayacak düzenlemeler içeren teklif Meclis Turizm Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifle, plaj işletmelerine bakanlıktan işletme belgesi alma zorunluğu getiriliyor

Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi. 

Bu kapsamda, denize kıyısı bulunan konaklama tesisleri ve plaj işletmelerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan turizm işletme belgesi almaları zorunlu olacak. Bu belge alınmadığı taktirde işletmelerin faaliyetleri sona erdirilecek.

Kruvaziyer liman, yat limanı, rıhtım ve iskele gibi deniz turizmi işletmeleri de yine bakanlıktan işletme belgesi alarak faaliyetlerine devam edebilecek.

TEKLİF 32 MADDEDEN OLUŞUYOR

32 maddelik kanun teklifinde turizm koruma ve gelişim bölgeleriyle turizm merkezlerinin tespitine ilişkin yeni kriterler de belirleniyor.

Komisyon’da verilen önerge ile birlikte turizm işletmelerinde salgın hastalık olması durumunda işletmelere 13 bin 500 lira para cezası verilecek.

Teklifin önümüzdeki hafta Genel Kurul’un gündemine gelmesi bekleniyor. 

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.