Connect with us

Deniz Ticareti

Singapur Boğazı’nda korsanlara karşı gemilere uyarılar yayınlanıyor

Published

on

Gemilere yönelik silahlı soygun olayları Singapur Boğazı’nda seyir halindeki gemilerin başına gelmeye devam ediyor. 8-11 Nisan sırasında yaşanan bu olaylar Trafik Ayırma Planı (TSS) kapsamında Singapur Boğazı’nda doğu şeridinde seyir halindeki gemilere rapor edildi 

Failler meydana gelen olaylarda gemi personelini makine dairelerine kapatmıştı. 11 Nisan’daki olayda motor yedek parçalarının çalındığı, diğer olayda ise herhangi bir şeyin çalınmadığı bildirildi. 8 Nisan’daki olayda, fail makine dairesi ekibiyle karşı karşıya gelmiş ve yardım çağırmaya çalışan mürettebatı darp etmişti. Diğer olayda ise ekip ve failler arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı.

ReCAAP ISC, bu kapsamda 2021 yılında Singapur Boğazı’nda devam eden olaylarla ilgileniyor. Yıl içinde TSS’nin doğu şeridinde dokuz ve batı şeridinde bir olay olmak üzere toplam 10 olay rapor edildi. 2020 yılında Singapur Boğazı’nda toplam 34 olay rapor edildi.

21 Şubat’ta Endonezya Deniz Kuvvetleri tarafından Singapur Boğazı’nda 5 fail tutuklansa da bölgede olaylar yaşanmaya devam ediyor. Bu, Singapur Boğazı’nda faaliyet gösteren başka suç gruplarının da olduğunu gösteriyor. ReCAAP ISC, faillerin yakalanması için son durum hakkında bilgi paylaşımı da dahil olmak üzere kıyı Devletleri arasındaki koordinasyonu güçlendirmenin yanı sıra, kıyı Devletleri arasında devriye ve yaptırımı artırmaya çalışıyor.

Bu olayların failleri tutuklanmadığı için Singapur Boğazı’nda başka olayların yaşanması ihtimali var. Seyir halindeki tüm gemilere daha fazla dikkat göstermeleri, ekstra ihtiyati tedbirler almaları ve tüm olayları derhal en yakın kıyı devletine bildirmeleri ReCAAP ISC tarafından tavsiye edildi. Bu kapsamda, “Gemi kaptanları ve mürettebatı son durumu www.recaap.org adresinden takip edip kıyı devletleri tarafından duyurulan seyir yayınlarını takip edebiliyorlar.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.