Connect with us

Deniz Ticareti

Ham Petrol Tanker piyasası dalgalanma belirtileri gösteriyor

Published

on

Geçen yıl, hiç şüphesiz Ham Petrol Tankerleri için değişken bir yıldı, küresel petrol üretimindeki değişiklikler ve beklenmedik bir pandeminin piyasayı zaman zaman iyi etkilese de nihayetinde belirsizlikle geçirmesine neden oldu. VesselsValue arz ve talep verilerine bakıldığında Ham Petrol Tanker piyasasının gelecekte sektör için kısa ve orta vadede dalgalanmalar beklediğini gösteriyor.

2020: Ham Tanker pazarının iniş ve çıkışları

Geçtiğimiz yıl, petrol fiyatlarının çok düşük olması ve petrol fiyat piyasasındaki sürekli yapı nedeniyle, oranların Mart ortasından Mayıs başına kadar rekor seviyelere yükselmesi nedeniyle Ham Tanker pazarı için önemli bir yıldı. Bu, tüccarların spot piyasada düşük fiyatlardan petrol satın almasına ve onu kârla satmak için depolamasına neden oldu. Contango pazarının zirvesinde, veriler VLCC, Suezmax ve Aframax filosunun% 9’unun geçici yüzer depolamaya katıldığını gösteriyor.

Şekil 1, yüzer depolamada Ocak 2020’deki “normal” seviyelerden, yaklaşık 190 geminin yüzer depolamayla meşgul olduğu Mayıs ayındaki zirveye kadar keskin bir eğimi göstermektedir.

Şekil 1 – Yüzer depolamada VLCC, Suezmax ve Aframax. 
VesselsValue, yüzer depolamayı Tankerin 10 güne eşit veya daha uzun süreyle durması ve yüklü olması olarak tanımlar.

Bu dönemdeki yüksek Tanker oranları, Covid-19 salgınının erken dönem etkilerinden muzdarip olan diğer birçok sektörle çelişiyordu. Örneğin, Bulker pazarı, hammaddelere yönelik önemli bir talep azalması nedeniyle 2020 Mart ve Nisan aylarında olağanüstü düşük oranlar yaşarken, Tanker kazançları bu özel pazar koşullarıyla artırılıyordu. Başlangıçta, Covid-19 nedeniyle azalan talep aslında Tanker pazarını destekliyordu ve daraltılmış ve karada depolamanın kapasitesine ulaştığı için yüzer depolama ihtiyacını daha da yoğunlaştırıyordu.

Bununla birlikte, Ham Tanker talebi geçen yıl Mayıs ve Ekim arasında hızlı bir düşüş yaşadığı ve kargo milleri 2016’dan beri görülmeyen en düşük seviyelere düştüğü için bu yüksekler 2020 boyunca sürmedi.

Şekil 2, 2019’dan bu yana küresel Ham Tanker kargo millerini ve arzını göstermektedir.

Şekil 2 – Küresel Ham Petrol Tankeri Talep ve Arzı (VLCC, Suezmax, Aframax)

Aylık küresel kargo milleri Mayıs ve Ekim arasında % 11 düşerek, 2019’un aynı dönemine göre % 11 daha düşük olan yaklaşık 900 DWT Milyar MT-NM’nin en düşük seviyesine ulaştı, bu da Covid-19’un yüzer depolama başladığında tanker pazarını nihayetinde etkilediğini gösteriyor. Küresel petrole olan talep zarar görmeye devam etti. Zayıf talebin yanı sıra, oranlar hızla düşüyordu. Mart ve Kasım ayları arasında, VLCC kazançları günlük 264.000 $’dan 8500 $’a % 96 oranında önemli bir düşüş yaşadı ve Suezmax oranları benzer bir % 95 düşüşle günlük yaklaşık 94.000 $’dan yaklaşık 4.500 $’a düştü.

Kasım 2020 ile bu yılın Ocak ayları arasında, Ham Tanker talebi bazı toparlanma işaretleri gösterdi. 

Şekil 3, VLCC, Suezmax ve Aframax gemileri için kargo mili talep artışı ile filo büyümesi arasındaki dengeyi göstermektedir.

Şekil 3 – Ham Tanker arz ve talep artışı, yıldan yıla (VLCC, Suezmax, Aframax)

Kargo mili % büyüme değişimi, geçen yılın Ekim ayında -% 11,2’den, bu yılın Ocak ayında çok daha güven verici bir % -1,2’ye yükseldi.

Bu gelişme, birçok ülkede aşı uygulamalarının başlamasının yanı sıra, ilk beklenenden daha hızlı toparlanan gelişmekte olan piyasalardaki talep tarafından desteklendi. 

Şekil 4, Güney Doğu Asya’ya giden Ham Tanker kargo millerini göstermektedir.

Şekil 4 – Küresel Ham Tanker’den Güney Doğu Asya’ya günlük kargo milleri (VLCC, Suezmax, Aframax)

Dünyanın en büyük ham petrol ithalat bölgelerinden biri olan Güney Doğu Asya’ya kargo milleri, Ekim ve Ocak 2021 arasında% 34 artarken, bu talebin arkasındaki ana itici güç Çin oldu. Tek başına Çin ithalatı geçen yıl küresel ham petrol ithalatının% 20’sini oluştururken, Hindistan küresel ithalatın% 7’sini oluşturuyor. Buna rağmen Asya’daki talep kısa vadede tanker pazarını taşıyacak kadar mı?

Bir Kurtarma Yolu

Çin’in toparlanması, petrol talebinin bir kısmının sürdürülmesine yardımcı oluyor, ancak dünyanın geri kalanının büyük bir kısmı sıkı bir kilitlenme yaşarken, küresel ham petrol talebi düşük kalıyor ve oranları düşük tutuyor. Suezmax ve Aframax oranları son zamanlarda bazı küçük toparlanma belirtileri gösterdi, ancak genel Ham Petrol Tanker oranları 2019’un sonundan Mayıs 2020’ye kadar görülen oranlara kıyasla hala kötü durumda. VLCC’ler özellikle sert bir şekilde vuruldu ve Şubat ayında negatif oranlara girildi.

Aynı zamanda, Şubat ayında, küresel kargo mili toparlanmasının tersine döndüğü ve% büyüme değişiminin 2020’nin aynı dönemine göre yeniden% -10,5’e yükselmesiyle talep dalgalanması geri döndü. Küresel petrol üretiminin sabit kalacağını belirten ve dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, petrol üretim kesintilerini Nisan 2021’e kadar uzatacaklarını söyledi. Suudi Arabistan’dan azalan Tanker ihracatı sadece su üzerindeki mevcut tonajı artıracak ve daha fazla baskı oluşturacak zaten düşük oranlarda. Artık pandemi öncesi seviyelere yaklaşan yüzer depolama da piyasadaki baskıya katkıda bulunuyor.

Filo büyümesi şu anda nispeten istikrarlı ve yeni inşa edilenler, tarihsel standartlara göre düşük olan toplam filo büyüklüğünün yaklaşık% 8’ini oluşturuyor. Ayrıca, ikinci el piyasası daha kârlı hale geldiğinden, en büyük ham petrol taşıyıcılarının artan yıkımına dair şu anda çok az işaret var, bu nedenle gemi sahiplerinin fazla kapasitesini ortadan kaldırarak arzı sıkılaştıracak açık bir işaret yok.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.