Connect with us

Deniz Ticareti

Global Ports 20’inci kruvaziyer limanını da kiraladı

Published

on

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecilerinden Global Ports Holding, İtalya’nın Taranto kruvaziyer yolcu limanını 20 yıl boyunca işletmek için sözleşme imzaladı. Taranto ile birlikte GPH’nin portföyüne giren İtalya’da 5’inci, faaliyet gösterdiği toplam 13 ülkede ise 20. kruvaziyer limanı oldu

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecilerinden biri olan Global Ports Holding,  İtalya’da Taranto Kruvaziyer Limanı’nı işletmek için 20 yıl süreli imtiyaz hakkı sözleşmesi imzaladı. Taranto, GPH’nin portföyüne giren İtalya’da 5’inci, faaliyet gösterdiği toplam 13 ülkede ise 20. kruvaziyer limanı oldu.

GYH ve GPH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Pandeminin küresel turizm sektörüne etkisine rağmen, turizmin en gözde segmenti olan kurvaziyer turizmine uzun vadeli pozitif bakışımızı devam ediyor. Portföyümüzü genişletmek üzere akılcı fırsatları değerlendirmeye ve görüşmelere devam ediyoruz. Kasım 2020’de Akdeniz kruvaziyer pazarına yönelik iki önemli adım atarak, İtalya’da Taranto ve İspanya’da Valencia’yı işletmek üzere anlaşma müzakerelerine başlamıştık. Taranto’da anlaşmayı imzalayarak planımıza bağlılığımızı göstedik. Valencia’yı da yakın zamanda imzalamayı bekliyoruz” diye konuştu.

Kutman, “Borçluluğu azaltma stratejimiz kapsamında ise Kasım 2021 vadeli 250 milyon dolarlık Eurobond’un refinansman sürecini başarıyla yönetiyoruz. Son olarak ‘artırma süreci’ (Dutch Auction) ile devam etme kararı almıştık” şeklinde konuştu.

GPH CEO’su Emre Sayın ise, “Küresel çapta portföyümüzün sağladığı avantajlar ile uzmanlığımızı Akdeniz’deki kruvaziyer limanlarına yaymaya devam ediyoruz. Yerel paydaşlarımız ile birlikte çalışarak Taranto’yu Günay İtalya’nın gözde kruvaziyer destinasyonlarından bir tanesi haline getirerek, Antik Çağ’da Spartalılar’a kadar dayanan tarihi zenginliğe sahip bu kente ziyaretçi sayılarını artıracağız” dedi.

TARANTO İÇİN KALKINMA DÖNEMİ

Taranto Kruvaizyer Limanı’nda kamu tarafından finanse edilen, yeni bir kruvaziyer terminalinin inşası da dâhil olmak üzere yaklaşık 28 milyon Euro tutarında altyapı iyileştirme yatırımları halen devam ediyor. Yatırımların Mart 2022’de tamamlanması bekleniyor.

Taranto’nun portföye katılmasını sağlayan anlaşmayı İtalya İyon Denizi Limanlar Otoritesi Başkanı Sergio Prete ile GPH İtalya Kruvaziyer Limanları Genel Müdürü Antonio Di Monte arasında imzalandı.

Prete, “Taranto için yeni bir kalkınma dönemi başlıyor” derken, Di Monte “Kentin sosyo-ekonomik dokusuna önemli katkı vereceğimize inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.