Connect with us

Deniz Kazaları

TCG Alemdar arama kurtarma gemisi, düşen uçağın enkazı için Foça’ya ulaştı

Published

on

İzmir’in Foça ilçesinde düşen KT-1 tipi eğitim uçağının enkazını bulabilmek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Alemdar adlı arama-kurtarma gemisi bölgeye ulaştı

İzmir’de 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapan KT-1 tipi uçağı, eğitim uçuşu sırasında motor arızası nedeniyle kaza kırıma uğrayarak denize düştü.

Dün saat 10.40 sıralarında Foça ilçesi Orak Adası-İngiliz burnu açıklarında meydana gelen kazada, uçakta bulunan Yarbay Hakan Eryılmaz ve Albay Ahmet Kendir, paraşütle denize atlayarak kurtuldu.

Yarbay Hakan Eryılmaz Ege Üniversitesi Hastanesi’ne, Albay Ahmet Kendir Foça Devlet Hastanesi’ne sevk edildi ve pilotların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kazanın meydana geldiği ilk andan itibaren Hava Kuvvetleri’nden bir adet arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri’nden arama kurtarma helikopteri ve insansız hava aracı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 3 adet Sahil Güvenlik botu ile arama kurtarma uçağı görevlendirildi.

Kaza kırım ekibi çalışmalara devam ederken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TCG Alemdar adlı arama kurtarma gemisi enkazın kaldırılması için bölgeye gönderildi. TCG Alemdar adlı arama kurtarma gemisinin uçağın enkazının bulunması için çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Öte yandan uçağın denizde düştüğü bölgeye girişin yasaklandığı öğrenilirken bölge, şamandıralarla işaretlendi. Sahil Güvenlik ekipleri, bölgede aralıksız devriye görevlerini gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. ÖMER DİNÇER

    Eylül 24, 2021 at 18:30

    KESİNLİKLE, DONANMAMIZ İLE İFTİHAR EDİYORUZ, ARTI İKİ ADET YAPILAN KURTARMA GEMİLERİ ÇOK İSABETLİ OLMUŞTUR, ANCAK İKİ ADET DAHA YAPILMASI ÇOK İSABETLİ OLUR, SAYGILAR .BEN ÖMER DİNÇER 1945 İSTANBUL .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.