Connect with us

Çevre

Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin su seviyesi artış gösterdi

Published

on

Son günlerde Kırşehir’in Mucur ilçesi sınırlarında yer alan Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde artan yağışlar ile gölün su seviyesinin artmasıyla flamingoların akınına uğradı

Koronavirüs nedeniyle kısıtlı olarak görülebilen göl, doğaseverler tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaretçiler bölgeye gelen flamingo ve yerel kuşları keşfetme imkânı buluyor.

Yaz aylarında yaşanan buharlaşma ve kuraklık nedeniyle tamamen kuruyan gölde suyun yükselmesiyle oluşan güzellikleri kaçırmak istemeyenler gözetleme kulesinden dronlarla çekim yapıyor.

Yaklaşık 10 bin 700 metrekarelik gölün kurumaması ve yaşatılması için kendilerinin de ellerinden geleni yaptığını vurgulayan Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz,  göl havzasından içme suyu alınmaması için proje başlattıklarını ifade etti.

“SEYFE GÖLÜ’NDEN ALMIŞ OLDUĞUMUZ SUYU KESECEĞİZ”

Yılmaz, İçme suyu projesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile protokol yaptıklarını anlattı:

“Projemizin hayata geçirilmesiyle Seyfe Gölü’nden almış olduğumuz suyu keseceğiz. Son zamanlarda artan yağışlarla birlikte gölümüzde ciddi bir su yükselmesi oldu. İnşallah daha iyi seviyeye gelir. Yaz sezonunda sıkıntı olursa bizim vereceğimiz kuyuyla su basarak kuş cennetini en iyi şekilde değerlendireceğiz.”

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.