Connect with us

Çevre

Radyoaktif su Japonya’da denize boşaltılacak

Published

on

2011’de meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu hasar gören Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık su Japonya’da hükümeti tarafından, denize boşaltılmaya karar verdi

Japonya hükümeti, 2011 yılında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki “Büyük Doğu Japonya Depremi” ve tsunaminin ardından nükleer facia yaşanan Fukushima Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık su ile ilgili kararını verdi. Başbakan Yoshihide Suga’nın bugün kabine üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantıda, nükleer facianın ardından santralde depolanan işlenmiş atık suyun daha fazla sulandırılarak radyoaktif elementlerin makul seviyeye düşürülmesinin ardından denize boşaltılmasına karar verildi. Başbakan Suga, suyun denize boşaltılmasının gerçekçi bir çözüm olduğu sonucuna vardıklarını belirterek olumsuz söylentileri ortadan kaldırmak için mümkün olan her önlemi alacaklarını söyledi. Suga, üst düzey güvenlik standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

FARKLI SEÇENEKLER GÜNDEME GELMİŞTİ

Japonya hükümetine danışmanlık yapan uzman heyeti geçtiğimiz yıl atık suyu belli standartlar çerçevesinde arıtarak denize boşaltma ya da buharlaştırma seçeneklerini içeren bir rapor hazırlamış, hükümet ise bölge halkının ve uzmanların görüşlerini değerlendirerek bir karar verileceğini açıklamıştı. Güney Kore IAEA toplantısında konuya dair endişelerini dile getirerek Japonya’yı uluslararası topluma karşı şeffaf olmaya çağırırken, Japonya hükümeti IAEA’nın tavsiyelerini dikkate alarak atık suyu tahliye etmenin yollarının arandığını vurgulamıştı. Daha önce bölgedeki Japon balıkçılık sektörü temsilcilerinin de muhalefet ettiği plan hakkında Çin hükümeti ve Tayvan yönetimi de endişelerini dile getirmişti.

KRİTİK YIL 2022

Japonya, 2011 yılında meydana gelen 9. büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin ardından Çernobil faciasından sonraki en büyük nükleer felaket olarak gösterilen Fukushima Nükleer Santrali kazasına sahne olmuş, santraldeki üç nükleer çekirdeğin erimesi sonucu radyasyon sızıntısı meydana gelmişti. Bölgedeki binlerce kişinin tahliyesi ile sonuçlanan kazanın ardından 1 milyon tondan daha fazla radyoaktif atık su oluştuğu belirtilmişti. TEPCO, 2022’ye kadar bu suları depolamak için kullanılan tanklarda yer kalmayacağını açıklamıştı.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Japonya'nın Fukuşima kararı tartışmalara yol açtı - Filika Haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.