Connect with us

Çevre

Marmara’da kırmızı alarm: Dip ölümü tehlikesi var

Published

on

Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası ile ilgili inceleme yapılıyor. Doç. Dr. Muhammer Balcı ‘dip ölümü’ tehlikesine dikkat çekti, “İzmit Körfezi ve Gemlik’te bunlar görülebilir” dedi

Marmara Denizi kıyılarında yayılan salya ile ilgili araştırma yapılırken, dibe çöken bu alglerin özellikle Gemlik ve İzmit Körfezi için deniz tabanında yaşamı tehdit ettiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Plankton Çalışma grubu deniz salyası ile ilgili bir çalışma başlattı. Ekip başladıkları çalışmanın projesini de TÜBİTAK’a sundu. Marmara Denizi’nin birçok noktasından aldıkları örneklerle çalışmaya başlayan ekip, deniz salyasının zararlarını araştıracak.

Çalışma grubunda yer alan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç Dr. Muharrem Balcı, mevcut durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

ADALAR’DA TUZ ORANI ÇOK YÜKSEK ÇIKTI

Plankton çalışma grubunda yer alan Doç. Dr. Muhammer Balcı, geçen hafta sonu Marmara Denizi’nden aldıkları örnekler ile ilgili olarak, “Adalar kıyısında yaptığımız örneklemelerde, kıyılarda tuzluluk binde 24 çıktı yani litrede 24 gram tuz tespit ettik. Normal koşullarda Marmara’da bu mevsimde binde 19, en fazla binde 20 çıkması gerekirken 24 çok yüksek bir oran. Mevsimler kaydığı için su sıcaklığı zaten fazla. Kış mevsimi kalktı neredeyse ortadan. Bundan dolayı da suda yüksek bir sıcaklık var, bunu ölçebiliyoruz. Bu tuzluluğun yüksek olması dipten de bir karışım olduğunu gösteriyor, sıcaklık tabakalaşmasının ortadan kalktığını gösteriyor. Bu da ışık alan bölge olan 20 metre derinliğe kadar müsilajı besliyor, gübre olarak onları besliyor. Işık da var, su sıcaklığı da uygun olduğu için bu şekilde artışlar yaşıyoruz” dedi.

“BUNDAN SONRASINDA DİP ÖLÜMÜ BEKLİYORUZ”

Doç. Dr. Balcı, Marmara Denizi’nde deniz tabanında yaşamın sona ermesini beklediklerine dikkat çekti: “Kümeleşmeye başlamadan önce bunlar, dağınık haldeyken balıkların solungaçlarını tıkayıp suda boğulmalarına sebep olabiliyor. Dipteki bakteriler oksijen tüketerek bunları ayrıştıracak. Bunların da oksijeni tüketmesiyle ortamın anoksik yaptığı bir durum oluşacak. Bundan sonrasında dip ölümü bekliyoruz. Bu gözlemlenen bir süreçtir. Su akıntılarının kısıtlı olduğu, su karışımın yetersiz olduğu bölgelerde, yani denizin kara içine çok girinti yaptığı noktalarda, koy ve körfezlerde bunu görmek mümkün. İzmit Körfezi ve Gemlik’te bunlar görülebilir.”

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.