Connect with us

Çevre

Düden’e dalan uzmanlar evsel kirliliği kanıtladı

Published

on

Antalya’daki Düden Şelalesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşanan köpüklenme ve balık ölümleri araştırılıyor. Şelalenin dibine dalan dalgıçlar canlı çeşitliliğinin azaldığı ve kirlilik gözlendiği ortaya çıkardı

Burdur’da başlayan Düden Çayı yer altı ve yer üstünde kilometrelerce ilerleyerek Antalya’da denize dökülüyor. Ancak Düden Çayı bugünlerde adeta can çekişiyor.

Su altı uzmanları çevre felaketinin biyolojik çeşitliliğe etkisini tespit etmek üzere kolları sıvadı.Uzmanlar sorunun kaynağını tespit etmek için Düden Şelalesi’nin alttan gelen galerisine daldı. Dalgıçların gördükleri manzara korkunç tabloyu gün yüzüne çıkarttı.

ÇEVRE FELAKETİ BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ YOK ETTİ

Görüş mesafesinin azaldığı, suyun yeşerdiği de gözlendi. Yosunlanma evsel atıkların Düden Çayı’na karıştığının kanıtı niteliğindeydi. Ayrıca yosunların üzerinde yağımsı, çamur tabakasına benzer, siyah bir kaygan zemin tabaka da görüldü.

“DÜDEN’E SAHİP ÇIKMAK ANTALYA’YA SAHİP ÇIKMAKTIR”

Suya foseptik ve kimyasal atıkların sızdığı da tespit edildi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu şunları söyledi:

”Geçmişte girdiğimiz zaman önümüzde balık sürüleri giderdi, bizim ışıklarımızın önünde onları görürdük. Sürü halinde balıklar da bizimle galerinin içerisine doğru ilerlerdi. Bu görüntüyü bugün göremedik. Düden’e sahip çıkmak Antalya’ya sahip çıkmaktır. Düden geçmişinden bu yana oldukça önemli bir akarsu. Tarih boyunca da Antalya’ya güzellik, yeşillik, bereket vermiştir.” 

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.