Connect with us

Boğazlar

Rusya’dan Montrö vurgusu

Published

on

ABD iki savaş gemisini haftaya Türkiye’ye göndereceğini Türkiye’ye bildirdi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko ise yaptığı açıklamada, Karadeniz’de artan faaliyetlerden endişe duyduklarını kaydetti

ABD gelecek hafta Türkiye’ye 2 savaş gemisi göndereceğini Türkiye’ye bildirdi. Gemilerin Boğaz’dan geçerek Karadeniz’e geçiş yapacağı belirtildi. Diplomatik kaynaklar, ABD’nin 2 savaş gemisini Karadeniz’e göndereceği yönündeki haberlere ilişkin, “Tarafımıza Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynaklar, gemilerin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağını da belirtti.

RUSYA’DAN MONTRÖ VURGUSU

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rus haber ajansı İnterfaks’a yaptığı açıklamada, ABD’ye ait iki savaş gemisinin, Türk Boğazlarından Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimde bulunmasını değerlendirdi.

NATO ülkelerinin Karadeniz’deki faaliyetlerinin son dönemde arttığını savunan Gruşko, “Bu tür faaliyetlerin, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin gemileri için sınırlamaları ve kalış sürelerini belirleyen Montrö Sözleşmesi hükümlerine sıkı sıkıya bağlı olarak yürütülmesi önemlidir” dedi.

Gruşko, Karadeniz’de güvenliği sağlama sorumluluğunun, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerce sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Karadeniz’de güvenliği sağlama sorumluluğunun, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü de dahil olmak üzere, bunun için gerekli tüm araçları yaratan Karadeniz devletlerine ait olduğunu varsaymaya devam ediyoruz” yorumunda bulundu.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.