Connect with us

Boğazlar

Dünyanın en büyük konteyner gemisi Ever Ace, Süveyş Kanalı’ndan transit geçiş yaptı

Published

on

Kapasite bazında dünyanın en büyük konteyner gemisi olan Ever Ace isimli mega konteyner gemisi Süveyş Kanalı’ndaki ilk geçişini 28 Ağustos’ta tamamladı

Kapasite bazında dünyanın en büyük konteyner gemisi olan Ever Ace Süveyş Kanalı’ndaki ilk geçişini 28 Ağustos’ta tamamladı. Devasa boyutu ve geminin ilk transit geçişi olması nedeniyle Süveyş Kanalı Otoritesi ekstra önlemler aldı.

23.992 TEU NOMİNAL KAPASİTE

Tayvan merkezli önde gelen deniz taşımacılığı şirketlerinden Evergreen Line’a ait Ever Ace, Cumartesi günü Süveyş Kanalı’nda kuzey yönde transit geçiş yaptı. 23.992 TEU nominal kapasitesiyle Ever Ace, öncesinde kanaldan geçen HMM Algeciras ve kardeş gemilerinden yaklaşık 30 TEU daha fazla ve dünyadaki en büyük taşıma kapasitesine sahip gemi oalrak görülüyor.

399 METRE UZUNLUK

399 metre uzunluğa ve 61 metre genişliğe sahip geminin Ever Given’den bir buçuk metre kadar daha geniş olduğu olduğu biliniyor. Süveyş Kanalı Otoritesi transit geçiş sırasında Ever Ace’in ilerlemesini izlerken, ek navigasyon desteği sağlamak için bir grup üst düzey yetkili kılavuz kaptan ile bir römorkör görevlendirildi.

Ever Ace’in kaptanının SCA’ya geminin güvenli ve emniyetli geçişini sağlamak için kılavuz kaptanları vasıtasıyla yaptığı işbirliğinden dolayı teşekkür ettiği belirtildi. Ever Ace, 4 Eylül’de ilk uğrağını yapacağı Rotterdam’a doğru seyrediyor.

AYNI GÜN İÇERİSİNDE GLOBAL MERCY DE GEÇTİ

Cumartesi günü kuzey yönünde transit geçiş yapan gemiler arasında dünyanın en büyük yüzer sivil hastanesi olan STK gemisi Global Mercy’de vardı. Çin’de inşa edilen gemi kısa süre önce işletmecisi olan Stena RoRo’ya teslim edilmişti.

Continue Reading
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.